Bezpieczeństwo i archiwizaja danych

Oprogramowanie antywirusowe dla szkół
Ochrona przed złośliwym oprogramowaniem sieci w szkołach i uniwersytetach jest dla działów IT szczególnym wyzwaniem, niejednokrotnie znacznie trudniejszym niż zabezpieczenie typowej sieci firmowej. W dobie rosnącej popularności programów P2P i dzielenia się plikami multimedialnymi campusy uniwersyteckie stają się często rajem dla wirusów i programów typu spyware. Ze swej natury, sieci tego typu są zwykle bardzo złożone. Wirus infekujący jeden komputer osobisty bardzo szybko rozprzestrzenia się w obrębie szkół czy akademików paraliżując niejednokrotnie całą sieć. Sieć szkolną możemy zabezpieczyć za pomocą pojedynczych programów antywirusowych oraz (efektywniej) za pomocą centralnie zarządzanych systemów antywirusowych. Firmy produkujące oprogramowanie antywirusowe przygotowały dla szkół promocje oraz specjalne pakiety oprogramowania antywirusowego dla edukacji. Poniżej oto kilka z nich:
- G Data Pakiet Szkoła MIX
- AVG dla szkół.

Zapory ogniowe i serwery pośredniczące
Użycie zapory ogniowej i serwera pośredniczącego pozwala zabezpieczyć sieć przed ingerencją z zewnątrz oraz filtruje dane pobierane przez użytkowników z Internetu. Powyższe rozwiązania umożliwiają ingerencję w treści udostępniane uczniom na komputerach w sieci lokalnej, co gwarantuje wysoki poziom zabezpieczeń oraz ochronę uczniów czy studentów przed przeglądaniem stron internetowych z zabronionymi w szkole treściami. Serwery pośredniczące umożliwiają również wydzielenie osobnych podsieci dla uczniów i pracowników administracyjnych szkoły. Serwery mogą być tworzone na zwykłym komputerze z systemem z rodziny Linux, zainstalowanym oprogramowaniem typu firewall (np. Shorewall) i serwerem proxy (np. Squid) na drodze do internetu.

Archiwizacja danych
Archiwizacja i zabezpieczanie danych to bardzo ważne zadanie szkolnych sieci lokalnych. Utrata danych wiąże się z poważnymi komplikacjami. Aby się przed nimi ustrzec należy przede wszystkim możliwie jak najczęściej wykonywać kopie zapasowe najważniejszych plików. Dzięki temu mamy pewność, że, nawet gdy komputer czy serwer zostanie uszkodzony, będziemy mogli szybko je przywrócić.

Należy również pamiętać, że dobrze zorganizowana archiwizacja ustrzeże nas przed późniejszymi problemami. Polecamy instalację i konfigurację oprogramowania do archiwizacji:
- darmowe oprogramowanie do archiwizacji systemów z rodziny Linux: skrypty powłoki wysyłające dane na inny komputer, bezpłatny system do archiwizacji Amanda, serwer plików Samba wykorzystywany do składowania kopii, Partimage do robienia kopii partycji;
- Cobian Backup do robienia archiwizacji danych dla systemów z rodziny Windows;
- Oprogramowanie Kopia zapasowa dla systemów Windows.