Linux EDU CD

Linux-EduCD jest edukacyjno-naukową dystrybucją typu livecd, dostosowaną do wymogów polskich szkół, udostępnianą bezpłatnie, również do wszelkich zastosowań komercyjnych. Początkowo projekt ten nastawiony był wyłącznie na pakiety edukacyjne i naukowe oraz multimedia. Z czasem dystrybucja „wzbogaciła” się o oprogramowanie umożliwiające uruchomienie serwera WWW, baz danych, plików Samba czy też serwerów bezdyskowych terminali oraz platformy e-learningowej Moodle. Dodane zostały także aplikacje wspomagające prace biurowe oraz narzędzia diagnostyczne czy zwiększające bezpieczeństwo. Opracowywany został również polskojęzyczny podręcznik (opis instalacji i konfiguracji systemu oraz zawartych na płycie programów edukacyjnych). W chwili obecnej Linux EduCD jest podstawową, darmową platformą edukacyjną wspomagającą pracę polskich szkół.

W skład zestawu wchodzą:

- pakiety edukacyjne, naukowe oraz multimedia;
- serwer WWW i baz danych;
- serwer plików Samba;
- serwer bezdyskowych terminali – LTSP (możliwość dostępu zdalnego do serwera dla wielu użytkowników – oszczędność, płacisz tylko za serwer i terminale – żywotność ich to 10 lat(!) a nie za każdy osobny komputer dla każdej josoby);
- platforma e-learningowa Moodle;
- narzędzia diagnostyczne i zwiększające bezpieczeństwo.

Zalety:

- Jest darmowy;
- Udostępnia darmowe oprogramowanie do wspomagania pracy dydaktycznej i biurowej w polskiej szkole;
- Zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa znajdujących się na nim danych;
- Dostępny może być zarówno w sieci lokalnej szkoły jak i na zewnątrz dla uczniów i studentów;
- Ma mniejsze wymagania sprzętowe w porównaniu z płatnymi serwerami.